ویل دورانت

ویل دورانت به سال ۱۸۸۵، در ایالت ماساچوست متولد شد. پدر و مادر او کانادایی فرانسوی زبان بودند. تحصیلات  او در مدارس وابسته به کلیسای کاتولیک‌ آن شهر و در دانشگاه کلمبیا صورت گرفت. یک  تابستان به عنوان خبرنگار مبتدی برای نیویورک جورنال کار کرد ولی خود را شایسته این کار مهیج نیافت و به شغل آرام تدریس زبان‌های لاتینی و فرانسوی و انگلیسی و تدریس هندسه در ستن هال کالج در شهر ساوث اورینج مشغول شد (از ۱۹۰۷ تا ۱۹۱۱). در سال ۱۹۰۹ به مدرسه دینی آنجا وارد شد ولی در سال ۱۹۱۱ به عللی که در کتاب (انتقال) شرح داده است از آنجا بیرون رفت. از این مدرسه دینی، به یک جهش، به حلقه رادیکال‌ترین طرفداران اصلاحات در نیویورک پیوست و در (فررمدرن اسکول) مدیر و معلم و طلبه اول گردید (از ۱۹۱۱ تا ۱۹۱۳) و این آزمایشی بود در آموزش و پرورش مبتنی بر آزادی. ر سال ۱۹۱۲ به خرج آلدن فریمن که با او دوست شده و توسعه افق نظر او را به عهده گرفته بود، اروپا را از کیلارنی (ایرلند) تا یالتا پیمود. در ۱۹۱۳ در دانشگاه کلمبیا به تحصیلات عالی پرداخت و زیر نظر مورگن و کالکینس در زیست‌شناسی و زیر نظر وود بریج و دیوئی در فلسفه آموزش دید. در ۱۹۱۷ به اخذ درجه دکترا از دانشگاه مزبور نایل شد و یک سال به تدریس فلسفه در آن دانشگاه مشغول گردید. در ۱۹۱۴ در کلیسای پرسبیتری نیویورک خطابه‌هایی در فلسفه و ادبیات و تاریخ علم و هنر ایراد کرد و این خطابه‌ها او را برای کتاب (تاریخ فلسفه) آماده ساخت. خطابه‌ها که در زیر عنوان مذکور چاپ شد، سال‌ها از جمله کتاب‌های پر فروش گردید و مولف و ناشران آن را دچار حیرت کرد. در ۱۹۲۱ به لیبرتمپل اسکول سازمان داد و آن را مرکز پیشرفته آموزش جوانان کرد. با موفقیت کتاب تاریخ فلسفه کار تدریس را ترک کرد و در سال ۱۹۲۷ متقاعد شد تا تمام عمر خود را وقف نوشتن تاریخ تمدن کند. در سال ۱۹۲۷ دوباره در اروپا گردش کرد و در ۱۹۳۰ برای مطالعه درباره مصر و خاور نزدیک و هند و چین و ژاپن به سیاحت در دور جهان پرداخت و باز در سال ۱۹۳۲ به دور کره گردش کرد و از ژاپن و کره و منچوری و سیبری و روسیه دیدن کرد. پس از هفت سال سیر و تحقیق، در سال ۱۹۳۵ کتاب میراث شرقی ما را که نخستین جلد تاریخ تمدن است را منتشر کرد.

در سال ۱۹۳۹ یونان باستان و در ۱۹۴۴ قیصر و مسیح را منتشر کرد. در سال ۱۹۴۸ شش ماه در اروپا و خاور نزدیک و خاورمیانه گذرانید و در امکنه و بقاع مسیحیت و اسلام قرون وسطا از ادنبورگ تا شیراز مطالعه کرد و در ۱۹۵۰ کتاب عصر ایمان را که تاریخ تمدن قرون وسطا – مسیحیت و اسلام و یهود از عصر قسطنطنین تا دانته را منتشر کرد.

از آثار شناخته شده او در ایران ترجمه وزین از تاریخ تمدن که به همراه همسرش اریل دورانت نوشته است و تاریخ تمدن، لذات  فلسفه، تاریخ فلسفه، درسهایی از تاریخ و زندگی‌نامه و تاریخ و تئاتر و . . . است.

وی به سال ۱۹۸۱ در ۹۷ سالگی در کالیفرنیا درگذشت.

دسته‌بندی‌ها: تاریخ کتب و نشریات,مقالات

برچسب‌ها: ,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.