تازه ها
زندگی و فلسفه اجتماعی و سیاسی سید جمال‌الدین

مرتضی مدرسی چهاردهی (1357-1290) لیسانس فلسفه از دانشکده ادبیات و مجتهد از حوزه نجف است.

با مجلات ارمغان و وحید و بررسی های تاریخی روزنامه پارس و مهر ایران همکاری داشت. از تالیفات او چند جلد کتاب در مورد سید جمال‌الدین افغانی در تاریخ و فلسفه اسلام و بحثی بابت شیخی‌گری و نقش ایران در جهان عرب و بین‌النهرین و …  است.

خلاصه مباحث کتاب سید جمال الدین که توسط انتشارات اقبال در سال 1334 چاپ شده است.

سید جمال الدین پس از پایان تحصیلات علوم اسلامی به هندوستان رفت و یک سال و چند ماه آن جا ماند و سپس به حج رفت با امیر دوست محمدخان در جنگ هرات همراه بود.

به سال 1869-1285 قمری از راه هند سفر خود را در پیش گرفت.

سید جمال، زاده اسعدآباد کنر(1) به سال 1837 است از هفت سالگی شروع به تعلیم عربی نمود و پس از آن به تحصیل علوم و فلسفه و الهیات مشغول شد.

اغلب بلاد هندوستان را سیاحت، به مکه مشرف و بعد به جانب بغداد رفته و سپس از ایران به افغانستان مراجعت می‌نماید. در جنگ بین عبدالرحمن خان و امیر شیر علی خان سید جمال با عبدالرحمن خان موافقت نمود و پس از شکست ملک عبدالرحمن به قسطنطنیه فرار نمود.

در سال 1871 از قسطنطنیه اخراج و در سال 1880 از مصر اخراج دوباره به هندوستان مراجعه می‌نماید.  فصل ششم کتاب  نظرات سید نسبت به بنایان آزاد و فصل هشت ، در مورد مرد خدا بودن سید و ارتباط او با شیخ محمد عبده است. دو سال هم در پاریس اقامت کرده و روزنامه عروه الوثقی را در آن جا نشر می‌دهد.

(مباحث و جدل‌های بین سید و {ارنست رنان} حکیم و مورخ فرانسوی درباره اسلام و مسلمانان فصل دیگر کتاب است).

مطالب دیگر شامل اقامت سید در تهران و عراق عرب و آخرین اقامت او در استانبول است.

سید در آخر عمر مبتلا به سرطان شد و در 9 مارس 1897 وفات کرد و در کوی ماچکا در استانبول مدفون گردید. به سال 1327 شمسی استخوان‌های سید جمال از ترکیه به کابل حمل شد و در دانشگاه کابل به خاک سپرده شد و بنای یادبودی بر مزارش ساختند.

جهت مطالعه کتاب اینجا کلیک کنید. ??

                                     سیدجمال‌الدین افغانی1

 

(1) ماخذ: ترجمه روزنامه های هند در آن زمان که به دستور ظل السلطان قاجار به فارسی ترجمه شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *