Search
Close this search box.
تازه ها
غریبگی و بازگشت

غریبگی و بازگشت رمانی است با درونمایه‌ی غربت و تنهایی انسان معاصر، غربت از مهاجرتی ناخواسته و تحمیلی از شرایط و زمانه تا غربت از خویشتن خویش و از عشق و زندگی. آن هم وقتی که فراتر از مسائل سیاسی و اجتماعی، ذهنیت‌ها، کهن الگوها و ناخودآگاه به همراه انتظار جمعی و داوری و قضاوت دیگران نمی‌گذارند خودت باشی و برای خودت.
رمان روایت موازی زندگی از هم گسیخته‌ی یک زوج میانسال ایرانی است. زنی که در کنار فرزندان جوانش با دغدغه‌های جوانان در سال‌های پایانی دهه 80 روبروست و بحران بیکاری و رفتن یا ماندن فرزندان و در این میان بار مضاعف جدایی و دغدغه‌های ذهنی گفتن یا نگفتن قضیه طلاق هم او را آزار می‌دهد و معلق بودن میان عشق و علاقه‌ها، غرور و تردیدها و توهم توطئه. معضلات پیری و بیماری و تنهایی پدر و مادر این زن در فراق فرزندان مهاجرشان هم بر دوش زن سنگینی می‌کند. سفر به لرستان برای او به همراه پدر و مادر و فرزندانش و به عبارتی دو نسل پیر و جوان همراهش، سفر به گذشته است و خاطرات، سفر به طبیعت بکر و زیبایی‌های بی‌بدیلش به سرزمین جادو و خرافه و موسیقی، آواها و نواها، سور و سوگ از گذشته‌های دور تا اکنون.
روایت زندگی زن فصل به فصل موازی می شود با حکایت سرگشتگی مردی که در گیر مهاجرت بوده و به دنبال کار از کشوری به کشوری می‌رفته و حالا که برگشته درگیر گذشته است و دغدغه‌های ذهنی‌اش، جدایی ناخواسته خود و زنی که هم عاشقش بوده و هم به نظرش همیشه یک غریبه و ناشناس مانده، یک راز بزرگ که هرگز درک درستی از او نداشته. مرد وقتی مجبور می‌شود به دنبال خانواده‌اش به لرستان سفر کند، ناخواسته درگیر گذشته‌اش درآن سرزمین می‌شود، از کودکی و نوجوانی تا ازدواج به رغم میل مادرش، مادری درگیر غرور، گذشته‌ی پرافتخار و توهم خان‌زادگیش و فقر و تنگدستی. ترس و توهم و تردیدهای اما نمی‌گذارند مرد به خانواده‌اش ملحق شود پس دورادور مواظب بچه‌ها و زنش هست با توهمی قدیمی و آزاردهنده درباره‌ی زن و نامزد سابقش شکی کشنده و مرموز.
آمدن هر دو شخصیت زن و مرد به سرزمین آبا و اجدادیشان باعث می‌شود رمان در قسمت میانی وارد ظریف‌ترین روابط اجتماعی و انسانی و خرده فرهنگ‌های این زیست بوم شود.
بازگشت همه به تهران آنها را درگیر روابط و الزامات سیاسی و اجتماعی سال 87 می‌کند. زن در غوغای آن روزها به دنبال رد و نشانی از توطئه‌ای نیمه‌خیالی نیمه‌واقعی از دنیای بیرون بر رابطه و زندگیش می‌گردد و حضور گاه‌گاهی نامزد سابقش که دستی در قدرت و معادلات سیاسی و اجتماعی سالیان دور و نزدیک هم داشته بر این توهمات می‌افزاید. مرد اما در انزوایی خود خواسته و با ماندن و انتظار کشیدن در خانه‌ی یک دوست تلاش می‌کند گره‌های کور زندگی و رابطه‌شان را باز کند، یا بگذارد تا گذشت زمان بازشان کند. هر چند باز این روابط و مناسبات اجتماعی و سیاسی و اتفاقات جانبی هستند که فراتر از توان و اراده‌ی فردی آنها تاثیر می‌گذارند.

فاطمه دریکوند / (رمان ایرانی 1)

چاپ اول: 1398 / قطع: رقعی / جلد: شومیز / تعداد صفحه: 366 / قیمت: 300,00تومان

موجودی: دارد

خرید این کتاب